מזל טוב! השקעתם במניות, הרווחתם ואפילו יפה. אבל ממש ליד שורת הרווח מחכה לכם שורת המס, או ליתר דיוק 25% מס רווחי הון שהמדינה לוקחת מכל שקל שהרווחנו. 

אז נכון, זה מבאס, אבל עם תכנון מס נכון שלוקח מעט זמן ויכול לחסוך עד עשרות אלפי שקלים בשנה השורה הזו יכולה להיות מבאסת פחות וכל זה גם בלי תואר בראיית חשבון:

 1. העברת הפסדים:
  בהשקעות כמו בהשקעות, לפעמים מפסידים. העניין הוא, שזה לא בהכרח רע. אם סיימתם שנה בהפסד, חשוב שתדעו שאתם יכולים להצהיר על ההפסד הזה בדו״ח השנתי, מה שמייצר לכם ״מגן מס״. את מגן המס אתם תוכלו בעתיד לממש מול רווח שעשיתם, כלומר להעביר הפסדים משנה לשנה. נזכרתם עכשיו שהיה לכם דבר כזה ולא הצהרתם על ההפסד? אתם יכולים להגיש דו״ח שנתי למס הכנסה ולהצהיר עליו רטרואקטיבית עד 6 שנים אחורה. חברות מסחר רבות מממשות הפסד בכוונה ורוכשות את הנייר מיד אחר כך וזאת רק כדי לרשום את ההפסד ולהשתמש בו כמגן מס. 
 1. קיזוז בין גופי השקעות:
  עוד דבר שחשוב לדעת הוא שאם אתם משקיעים דרך בתי ההשקעות הישראלים או הבנקים, את המס אתם משלמים מיד עם המכירה (ניכוי מס במקור) ובסוף השנה אתם מקבלים טופס 867 בו גוף ההשקעה מפרט את הרווחים, ההפסדים והמס ששילמתם. אבל אם השקעתם דרך שני גופי השקעות או יותר (למשל, שני בנקים שונים או בנק וגוף השקעות), הם לא מתואמים ביניהם לגבי המס. אם הפסדתם דרך גוף אחד והרווחתם דרך גוף אחר, אתם יכולים לקזז את המס באמצעות הדו״ח השנתי המוגש למס הכנסה.
 1. דחיית דיווח במסחר דרך ברוקר זר:
  מעבר לעמלות המסחר ולעמלות הנלוות הנמוכות בעשרות אחוזים , למסחר באמצעות ברוקר זר (כמו אינטראקטיב ישראל) יש יתרון מיסויי חשוב.
  בניגוד לבתי השקעות ובנקים ישראלים, בהם מס רווחי הון מנוכה במקור (כלומר, אם הרווחתם 10,000 ש״ח תקבלו אליכם לחשבון 7,500 ש״ח) אצל ברוקר זר המס משולם רק בסיום השנה. כלומר, במקום לשלם 25% בסיום כל עסקה, אפשר למנף את המס ולהשקיע אותו לאורך השנה ורק בסיומה לשלם את המס.
  חשוב לדעת שבהשקעות דרך ברוקרים זרים, רשות המיסים לא מקבלת דיווח ישירות מגוף ההשקעה ולכן מי שמשקיעים דרך ברוקר זר מחוייבים עפ״י חוק בהגשת דו״ח שנתי למס הכנסה בו הם מדווחים על הכנסות רווחי הון. אם אתם משיקיעים דרך אינטראקטיב ברוקרס ישראל תשמחו לדעת שתוכלו להגיש את הדו״ח השנתי בקלות דרך Fibo בתהליך דיגיטלי פשוט, ועל הדרך גם לבדוק (חינם!) זכאות להחזר מס ב- 6 השנים האחרונות.
 1. נקודות זיכוי במס וזיכויים שלא מנוצלים: 
  בטח שמתם לב לנקודות הזיכוי שאתם מקבלים בתלוש המשכורת שלכם. תשמחו לדעת שהנקודות האלה טובות גם למי שמשקיע, ובתכלס המשמעות שלהן היא הנחה על מס ההכנסה שאתם צריכים לשלם (מס רווחי הון הוא סוג של מס הכנסה). יש כל מיני סיבות לזיכויים ונקודות זיכוי (חיילים משוחררים, בוגרי תואר אקדמאי, ביטוח חיים/ משכנתא, ילדים, חל״ת ועוד).
  את המס אנחנו לרוב משלמים באמצעות המעסיקים שלנו, אבל בגלל שמי שמחשבים לנו את השכר לא בהכרח יודעים מה קורה בחיים שלנו (או בחיים של בני הזוג שלנו, או בהשקעות הפרטיות שלנו), יש לא מעט טעויות בחישוב המס ולרובנו (80%!) מגיעים החזרי מס מהמדינה. את ההחזר אפשר לבקש גם רטרואקטיבית על 6 השנים האחרונות.
  לדוגמה, אם שילמתם מס רווחי הון באופן אוטומטי באמצעות גוף ההשקעות (ניכוי מס במקור), אבל כל השנה הייתם בחל״ת- סביר להניח שמגיע לכם החזר מס.

לסיכום, תכנון מס הוא חשוב ויכול לחסוך גם עשרות אלפי שקלים בכל שנה, צריך רק לדעת למנף ולנצל את היתרונות, על ידי העברת הפסדים משנה לשנה, ניצול של נקודות המס וזיכויים אחרים, קיזוז המס בין הגופים השונים והדבר החשוב ביותר דחיית המס כמה שיותר, לא סתם ווארן באפט המשקיע הגדול בכל הזמנים מעולם לא יזם חלוקה של דיבידנדים לאלפי המשקיעים שלו רק מתוך הבנה והכרה שעל דיבידנד חל ניכוי מס במקור.
זכרו, תכנון מס נכון לוקח מעט זמן ויכול לחסוך עד עשרות אלפי שקלים בשנה.

***אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה במוצרים פיננסיים מכל מין וסוג שהם לרבות ניירות ערך, יחידות השתתפות בקרנות נאמנות ו/או כל נכס פיננסי אחר.