להיות הורים לילדים שזקוקים לחינוך מיוחד, זה לא עבודה קלה. יש כל כך הרבה דברים שמגלים בדרך, החל מ״איך בכלל מקבלים זכאות לגן חינוך מיוחד״, ועדות בביטוח לאומי, הסעות לגן או לבית הספר, סייעות- ועוד לא התחלנו לדבר על קופות החולים והתורים לעוד 5 חודשים.

אז יש לנו גם חדשות טובות: אם הילד/ה שלכם עברו ועדת איפיון וזכאות ונמצאים במסגרות של החינוך המיוחד, תשמחו לדעת שמגיעות לכם 2 נקודות זיכוי במס.

כדי לקבל אותם, צריך להשקיע בערך 20 דקות, לפי השלבים הבאים:

  1. למלא טופס 116 א׳ (אפשר להוריד מאתר מס הכנסה). לא חייבים להדפיס ולמלא, אפשר להכניס את הפרטים על גבי הטופס בתוכנת עריכת PDF (חפשו בגוגל PDF Editor). בחלק של ״ילד עם מוגבלות סמוך על שולחני״- הכוונה היא שהילד/ה נמצא/ת בטיפול שלכם.
  2. לאסוף את האישור של החלטת ועדת איפיון וזכאות ותלוש שכר אחרון מהמעסיק
  3. להיכנס לאתר מס הכנסה כאן, למלא את הפרטים, לצרף את שלושת הקבצים: החלטת ועדת איפיון וזכאות, תלוש שכר וטופס 116 א׳ ולשלוח.

את הפרטים בחלק העליון של הטופס אפשר למלא בצורה הזו:

זהו. אחרי שתשלחו את הבקשה יכול להיות שתקבלו מייל עם שאלות הבהרה מפקיד/ת השומה שלכם, ויכול להיות שפשוט תקבלו את האישור על נקודות הזיכוי. את האישור הזה צריך פשוט להעביר למחלקת השכר אצלכם, כך שתקבלו את נקודות הזיכוי במשכורת.

כמה דברים שחשוב לדעת:

  • את נקודות הזיכוי רק אחד מבני הזוג יכול לקבל, אז עדיף לבחור את מי שמקבל/ת שכר גבוה יותר.
  • אם רק עכשיו גיליתם והילדים נמצאים כבר כמה שנים בחינוך המיוחד, יכול להיות שמגיע לכם החזר מס רטרואקטיבית על 6 השנים האחרונות. מוזמנים לבדוק
  • יכול להיות שיש עוד אותיות קטנות שרלוונטיות אליכם, כדאי לבדוק כאן