לא סתם תרומות הן מצווה כבר מימי התנ״ך וגם ביאליק תרם לנו את המשפט הקליט ״הנותן לדורו- נותן לדורות״.

חוץ מהתחושה הנהדרת שעזרתם במשהו לעולם, שווה לתרום גם כי… זה שווה לכם כסף. נכון, זה מנגנון קצת מוזר (רק מי שמגישים בקשה להחזר מס או דוח שנתי למס הכנסה יודעים שמגיע להם החזר, מה שאומר שרובנו בכלל לא מודעים לזה)- אבל זה לא אומר שלא כדאי לכם לנצל אותו. אז מה אתם צריכים בכל מה שקשור להחזרי מס ותרומות?

 1. תרמו מעל 190 ש״ח. זה ישתלם לכם.
  אדם שתרם בשנה מעל 190 ש”ח (נכון לינואר 2021) למוסד ציבורי שקיבל אישור, זכאי לזיכוי ממס הכנסה באותה השנה. 190 ש״ח הוא סכום התרומה הכולל המינימלי הדרוש. הזיכוי הוא בגובה 35% מסך התרומה לאדם, כלומר מי שתרם או תרמה 1,000 ש”ח יקבלו זיכוי ממס בסך 350 ש״ח.

 2. מומלץ לוודא שהעמותה שתורמים לה היא עמותה מוכרת לצורך החזרי מס. המוסד שתורמים לו צריך להיות מוכר כ”מוסד ציבורי” לצורך תרומות. איך יודעים אם המוסד מוכר? פשוט בודקים כאן

 3. בכל מקרה, חשוב לשמור את הקבלה על התרומה
  לפעמים מס הכנסה מבקשים הוכחה שהתרומה אכן שולמה. מהבחינה הזאת, יכול להיות שתעדיפו לשלם באשראי.
  אם אתם בכל זאת מחליטים לתרום במזומן, יכול להיות שמס הכנסה יבקשו מכם פירוט עו״ש לצורך הוכחה, גם אם יש לכם קבלה על התרומה. 
 1. יכול להיות שאתם יכולים לקבל את הזיכוי במסגרת המשכורת החודשית מהמעסיקים.
  שכירים במקומות עבודה מסוימים (מעל 50 עובדים) יכולים לקבל את הזיכוי במסגרת המשכורת החודשית במהלך שנת המס שבה ניתנה התרומה. אם זה רלוונטי, כאן המידע המלא בנושא.

 2. אם תרמתם יותר מ- 30% מההכנסה שלכם, אתם יכולים לפרוס את ההחזר לשנים הבאות. יש מגבלה להחזר מס על תרומות, והיא תקרה של 30% מסך ההכנסה השנתית. אבל שזה לא מה שיגביל אתכם- כי אם תרמתם מעל 30%, תוכלו להעביר את סכום התרומה ל- 3 שנות המס הבאות ולהוסיף את הסכומים לגובה התרומות באותן השנים.

 3. החזר מס אפשר לבקש 6 שנים אחורה.
  אם תרמתם מעל 190 ש״ח באחת מ- 6 השנים האחרונות ולא ביקשתם החזר- זה לא אבוד. אתם עדיין יכולים לבקש החזר רטרואקטיבית באמצעות טופס בקשת החזר מס. רק חשוב לבדוק לפני אם באמת מגיע לכם החזר ולא ישר להגיש את הבקשה, יכול להיות שתגלו בכלל שיש לכם חוב במס הכנסה.

מה הן הדרכים להגשת בקשה להחזר מס?

יש שתי דרכים להגיש בקשה להחזר מס- אחת, בעצמכם, באמצעות המערכת המקוונת של מס הכנסה (רק לשנים 2019 והלאה). תצטרכו לצרף את כל הטפסים הרלוונטיים (פירוט מלא מופיע באתר רשות המיסים), לבצע הזדהות באתר, למלא את כל הנתונים ולאחר מכן להגיש את הבקשה. הדרך השנייה היא שיעשו את זה בשבילכם- ובדיוק בשביל זה אנחנו כאן 🙂